Siemens NGB3B020V - 20A 3 Pole Molded Case Circuit Breaker
Brand Siemens
SKU NGB3B020V
5.0
Rated 5.0 out of 5 stars
5 Reviews
Brand Siemens
SKU NGB3B020V
5.0
Rated 5.0 out of 5 stars
5 Reviews
Select Item Condition
Earn 179 SuperPoints
Quantity
Planning a Big Order?
Bulk pricing available—let us know your needs for a quote.
Shop with Confidence
Enjoy a free 60-day warranty, extendable to 1 year at checkout.
New
Quantity
Description
Specifications
Series NGB
Part Number NGB3B020V
Amperage 20A
Voltage 240VAC, 480Y/277VAC, 600Y/347VAC, 125/250VDC
Poles 3
Phase 3
AIC Rating 100kA @ 240VAC, 25kA @ 480Y/277VAC, 14kA @ 600Y/347VAC, 14kA @ 125/250VDC
Mounting Style Bolt-On
Terminal Type Lugs
For Use With Siemens P1, P2, P3 Panelboards
Trip Technology Thermal Magnetic
Trip Function Code LI
Trip Function Long-Time, Instantaneous
Trip Adjustability Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Wire Gauge 14-6 AWG (Cu), 12-6 AWG (Al)
Max Wire 6 AWG
Min Wire 14 AWG (Cu), 12 AWG (Al)