Eaton / Cutler-Hammer JGS3250FAG - 250A 3 Pole Molded Case Circuit Breaker
Brand Eaton / Cutler-Hammer
SKU JGS3250FAG
Brand Eaton / Cutler-Hammer
SKU JGS3250FAG
Select Item Condition
Earn 2291 SuperPoints
Quantity
Planning a Big Order?
Bulk pricing available—let us know your needs for a quote.
Shop with Confidence
Enjoy a free 60-day warranty, extendable to 1 year at checkout.
New
Quantity
Description
Specifications
Series JGS
Part Number JGS3250FAG
Amperage 250A
Voltage 240VAC, 480VAC, 600VAC, 250VDC
Poles 3
Phase 3
AIC Rating 85kA @ 240VAC, 35kA @ 480VAC, 18kA @ 600VAC, 22kA @ 250VDC
Mounting Style Unit Mount
Terminal Type Lugs
For Use With Eaton Series G Panelboards, Switchboards, MCCs
Trip Technology Thermal Magnetic
Trip Function Code LI
Trip Function Long-Time, Instantaneous
Trip Adjustability Fixed Thermal, Adjustable Magnetic
Wire Gauge 4 AWG - 350 kcmil
Max Wire 350 kcmil
Min Wire 4 AWG